دانشمندان استرالیایی نوعی ایمپلنت ارائه کردند که می تواند حمله صرعی را پیش بینی کند.به گزارش خبرگزاری مهر ،این ابزار از فعالیت الکتریکی مغز استفاده می کند تا به بیمار درجه شدت حمله صرع را اطلاع دهد و بیمار در آستانه تشنج بداند تشنج با شدت زیاد ،متوسط و یا کم است.شیوه ی کار این [...]

از هر ۱۰ نفر ایرانی ،۶ نفر ،فردی مبتلا به صرع را می شناسند. تقریباً،یک نفر از هر ۳ نفر ،یک دوست صمیمی یا فامیل نزدیک مبتلا به صرع دارند. یک نفر از هر ۱۰ نفر با فرد مبتلا به صرع کار می کنند. یک نفر از هر ۱۰۰ نفر در ایران صرع دارند. تخمین [...]

بیمار یک زن ۴۶ ساله با سابقه تشنج های کانونی مرکب  است که تنها با یک داروی ضد صرع سالها به خوبی کنترل شده است.تشنج های او با یک احساس عجیب شروع می شود که اصطلاحاً به آن از پیش دیده می گویند .در این حالت مکان یا چیزی را که تاکنون هرگز ندیده بسیار [...]

برخی زنان نوعی از صرع را دارند که به نام، صرع قاعدگی خوانده می‌شود. این نوع صرع وابسته به دوران قاعدگی زنان می‌باشد، یعنی اینکه بعضی از زنان دریافته اند که حملاتشان درست قبل یا در دوران قاعدگی شان رخ می دهد. اکثر زنانی که متوجه تاثیرات دوره قاعدگی در حملاتشان هستند، می دانند که [...]

زمانیکه از بازیهای ویدیویی استفاده می شود،نباید صفحه نمایش کوچکتر از ۱۲ اینچ باشد. فاصله تماشاگر از صفحه نمایش باید ۴ برابر قطر صفحه نمایش باشد. از بازی کردن بیش از یک ساعت خودداری شود. در زمان کمبود خواب ،وجود تب یا گرسنگی از بازی کردن خودداری شود. اگر سابقه خانوادگی حساسیت به نور وجود [...]

گاباپنتین ،لاموتریژین، لوتیراستام

گاباپنتین Gabapentine یا نوروتونین (Neurotonin)

گاباپنتین یک آنالوگ GABA است که در ابتدا برای درمان صرع تولید شد ، ولی در حال حاضر استفاده‌ های مختلفی از جمله کاهش درد به‌ خصوص دردهایی با منشا عصبی دارد. این دارو با نام‌ های تجاری مختلفی عرضه می‌ شود. نورونتین ، محصول شرکت فایزر و نیز آپوگاباپنتین، محصول شرکت آپوتکس کانادا از نام‌ های شناخته‌ شده هستند. از جمله برندهای رایج ایرانی نیز می ‌توان از نوروپنتین ، محصول شرکت داروسازی دارو درمان پارس نام برد.

گاباپنتین از نظر ساختمانی مشابه گامابوتیریک اسید (Gammabutyric Acid) است. اما در بدن به گاما آمینوبوتیریک اسید و یا آگونیست ‌های آن تبدیل نمی ‌شود. این دارو مهارکننده ی باز جذب گامابوتیریک اسید و یا از بین برنده آن نیست. همچنین مکانیسمی که به کمک آن گاباپنتین اثر ضد درد و یا ضد تشنجی خود را در انسان اعمال می‌ کند ، هنوز مشخص نشده‌ است.

گاباپنتین در سال ۱۹۹۴ توسط اداره ی دارو و غذای آمریکا (FDA) برای درمان صرع پارسیل (گاباپنتین همراه با سایر داروهای ضد تشنج مورد استفاده قرار می‌ گیرد) تایید شد. در سال ۲۰۰۲ به پزشکان اجازه داده شد که از این دارو برای کاهش درد ناشی از ابتلا به زونا (نورالژی هرپسی) استفاده کنند. توجه کنید که هم اکنون برخی از پزشکان از این دارو برای پیشگیری از سردرد میگرنی ، درمان نیستاگموس و نیز کاهش دردهای نوروپاتیک (عصبی) استفاده می ‌کنند. برخی معتقدند که در اختلالات دو قطبی نیز می‌ توان از این دارو استفاده کرد اگر چه در این مورد هنوز اتفاق نظر وجود ندارد.

عوارض جانبی:

در بزرگسالان خواب‌ آلودگی ، گیجی و نیز تورم اندام‌ ها از جمله عوارض شایع مصرف گاباپنتین است. عوارض جانبی شایع در کودکان بیشتر در ارتباط با سیستم عصبی مرکزی است که به گروه‌ های زیر تقسیم می ‌شود:

- اختلالات رفتاری

- رفتارهای تهاجمی

- اختلالات تمرکزی

- بی‌ قراری و نیز بیش ‌فعالی

هرگز نباید دارو را پس از یک دوره استفاده طولانی مدت به طور ناگهانی قطع کرد. قطع ناگهانی و یا سریع دارو می‌ تواند سبب بروز عوارض در بیمار شود. قطع تدریجی گاباپنتین در طی چند هفته و یا چند ماه احتمال بروز عارضه را در بیمار کاهش می‌ دهد. دقت کنید که قطع ناگهانی داروهای ضد صرع سبب افزایش احتمال بروز تشنج می‌ شود.

استفاده در دوران بارداری:

گاباپنتین در گروه C قرار دارد. برای استفاده از گاباپنتین در دوران بارداری ، باید مزایای استفاده از آن نسبت به آسیب احتمالی جنین سنجیده شود.

لاموتریژین Lamotrigine یا لامیکتال (Lamictal)

لاموتریژین یک داروی ضد تشنج است که برای درمان صرع و اختلال دوقطبی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. ساختار شیمایی لاموتریژین متفاوت از سایر داروهای ضد تشنج است. نسبت به آنها عوارض جانبی محدودی دارد. مکانیسم عمل آن نیز مشخص نیست ، هرچند احتمال داده می ‌شود که تاثیر آن از طریق مهار کانال سدیم باشد.

مصارف و استفاده ی درمانی:

اداره ی دارو و غذای آمریکا ‏ در سال ۱۹۹۴ ٬ لاموتریژین را برای درمان صرع و در سال ۲۰۰۳ برای درمان اختلال دو قطبی (افسردگی-شیدایی) مؤثر تشخیص داد. به جز این دو مورد ، لاموتریژین برای درمان میگرن و انواع دردهای عصبی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. لاموتریژین جزء داروهای ضد صرع می باشد. این دارو در درمان نوعی تشنج به نام صرعی نسبی استفاده می شود. به علاوه لاموتریژین برای کنترل تشنج های ناشی از بیماری لنوکس-گاستا (Lennox-Gaustat) و برخی از انواع صرع در بالغین نیز به کار می رود. لاموتریژین به شکل قرص و محلول خوراکی در دسترس است. باتوجه به این که لاموتریژین ممکن است سبب بروز ناراحتی گوارشی شود ٬ آن را همراه یا پس از غذا میل کنید. حین مصرف لاموتریژین زیاد آب بنوشید.

عوارض جانبی:

لاموتریژین ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته شود. در صورت شدید بودن یا طول کشیدن هر یک از علایم زیر با پزشک خود مشورت کنید: خواب آلودگی ٬ سردرد ٬ بی خوابی ٬ تحریک پذیری ٬ عدم تعادل ٬ تهوع ٬ استفراغ ٬ کاهش اشتها ٬ ناراحتی معده و اسهال.

اما در صورت بروز هریک از علایم جدی تر زیر بلافاصله به پزشک خود مراجعه نمایید: بثورات پوستی ٬ تب ٬ تورم غدد لنفاوی ٬ گلودرد ٬ علایم شبیه آنفلونزا ٬ کبودی یا خونریزی غیر طبیعی و تورم دست ها یا پاها. اگر دچار بثورات پوستی شدید ٬ مصرف دارو را قطع و به سرعت به پزشک خود مراجعه کنید.

تداخلات دارویی:

مصرف لاموتریژین با دیگر داروهای تضعیف کننده ی سیستم عصبی ٬ آرام بخش ها ٬ خواب آورها و الکل ممکن است موجب خواب آلودگی یا گیجی شدید شود. لاموتریژین با کاربامازپین ٬ فنوباربیتال ٬ فنی تویین و والپروات سدیم تداخل جدی دارد.

کودکان و زنان باردار یا شیرده:

مصرف لاموتریژین در کودکان زیر ۱۶ سال ٬ فقط در صورت ابتلا به بیماری لنوکس-گاستا مجاز است. توصیه می شود حین شیردهی به کودک خود ٬ از مصرف لاموتریژین خودداری کنید. با اینحال در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید.

لوتیراستام Levetircetam یا کپرا (Keppra)

اداره ی نظارت بر غذا و داروی آمریکا داروی کپرا(Keppra) را برای درمان صرع های پارسیل مورد تایید قرار داد. این دارو که با نام ژنریک لوتیراستام و به شکل آهسته رهش تولید می شود ٬ برای استفاده در افراد بالای ۱۶ سال تاییده دریافت کرده است.. بی خوابی ٬ تحریک پذیری و گیجی از مهمترین عوارض جانبی این دارو برشمرده شده اند.

۱۸ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. ملیکا می‌گه:

  سلام دختر ۱۵ساله ای دارم که ۴سال ونیم است سه بار تشنج کرده سالهای اول دپاکین ویک سال ونیم است توپیرامات ۵۰ونیمی ازدپاکین مصرف میکند ودرحال حاضر بدلیل پرشهای زیاد درخواب دکتر لوبل هم به قرصهای او اضافه کرده وقراراست به مرور زمان بقیه قرصها را قطع کند دخترم بسیار کم حوصله وگاه گاهی افسرده میشود ایا مقتضای سن ا ومیباشد یا اثرات دارویی ؟ ودیگر اینکه عوارض جانبی لوبل چیست ؟ ایا امید به خوب شدن دخترم داشته باشم

  • avaye_aramesh می‌گه:

   مادر دلسوز در ابتدا بابت تاخیر در پاسخ به سؤال شما که به دلیل مسائل فنی پیش آمد بود عذرخواهی می شود.شایان ذکر است این دارو که با نام ژنریک لوتیراستام (Levetiracetam) و به شکل آهسته‌رهش تولید می‌شود، برای استفاده در افراد بزرگتر از ۱۶ سال تاییدیه دریافت کرده است.که فرزند شما نیز در همین محدوده سنی می باشد و همچنین این دارو از داروهای مکمل در درمان صرع و از دسته داروهای جدید و با کمترین میزان عوارض می باشد بی‌خوابی، تحریک‌پذیری و گیجی از مهم‌ترین عوارض جانبی این دارو بر شمرده شده‌اند.و بخشی از علائمی که شما شاهد آن در فرزندتان هستید می تواند ناشی از تغییرات و تحولات هورمونی،روحی و جسمانی دوران بلوغ وی باشد.

 2. داریوش می‌گه:

  با سلام.من پسر ۲۴ ساله ای هستم که از هفت ماهگی صرع داشتم و از ده سالگی تا الان دارو مصرف می کنم.تا چند روز پیش روزی دوتا دپاکین ۵۰۰ (والپروات) و دوتا کاربامازپین ۴۰۰ مصرف می کردم و تنها مشکلی که داشتم یه کم بی اشتهایی با حالت تهوع بود. سه روزی هست که به دلیل اختلال در wbc پزشک لوتیراستام ۵۰۰ روزی یکی به میزان مصرفی اضافه کرده تا کم کم کاربامازپین رو حذف کنه.حالا تو این مدت همش دل پیچه با تهوع شدید داشتم غدا هم خیلی کمتر می خورم.باید چی کار کنم؟
  تشکر….

  • avaye_aramesh می‌گه:

   دوست عزیز سلام.هر نوع تغییر در مصرف دارو و استفاده از داروی جدید علاوه بر مزایا ،معایبی نیز ایجاد می کند.اما جای نگرانی نیست.قابل به ذکر است که یبوست،کم اشتهایی،اشتهای زیاد از نتایج برخی از داروهای ضد صرع در بسیاری از بیماران مبتلا به صرع می باشد.با توجه به اینکه داروها پیرو معاینات بالینی و مشاهدات نوار مغزی توسط پزشک تجویز می شود و می بایستی جهت کنترل حملات حتماً از آنها استفاده نمود بهترین روش برای حل این مسائل که ذکر کردید تغییر شیوه غذایی شما می باشد.از سبزیجات و میوه جات بیشتر استفاده کنید.مصرف غذاهای پرچرب را کاهش دهید.حتماً روغن زیتون را در برنامه غذایی خود قرار دهید و از دمنوشهای متنوعی که در مطالب قبلی سایت درج گردیده استفاده نمایید.مصرف آب را در طول شبانه روز افزایش دهید.مطمئن باشید با کمی تغییر در عادات غذایی می توانید کمک مؤثری به خود داشته باشید.با ارزوی سلامت برای شما

 3. لیلا می‌گه:

  با سلام…من حدود چندین سال اسیت ک عدده دپاکین ۵۰۰روزی ۲ تویی عددوفه همین طور فنی تویین کمیپاند روزی ۲ عدد.۳روز پیش رفتم صرع مسیح اصفهان و لوبل هم اضافه کرد.روزی ۱عدد تا میخورم خواب میروم وبیحس میشوم.چه کنم.لرزش دست هم پیدا کردم.۳۲ سال سن دارم و مجرد هستم

  • avaye_aramesh می‌گه:

   دوست و همراه عزیز سؤال شما واضح مطرح نشده همچنین از نوع صرع شما و علت آن نیز اطلاعی در اختیار نداریم.لذا پیشنهاد می کنیم به متخصص مربوطه که تحت نظر ایشان هستید مراجعه نموده و علاوه بر نوار مغزی باید آزمایشات کامل سطح سرم دارو انجام دهید تا علت مشخص شود.ممکن است تداخل دارویی ایجاد شده و بر سطح سرمی دارو تاثیر گذاشته باشد.

 4. نیلوفر می‌گه:

  باسلام من دختری دارم که حدود هشت ساله که از کپرا و دپاکین برای درمان تشنج کانونی استفاده میکنهدرحال حاضر ظاهرا هیچ علامتی از بیماری نشان نمیده اما هنوز پزشک معالجش از نوارمغزش راضی نیست اما به ما گفت بهتر از قبل شده واصلا از دوز مصرف داروهاش کم نکرده آیا دخترم باید برای همیشه بادارو زندگی کنه آیاامیدی به سلامتی کامل هست یانه؟ خیلی بی اشتها وکسل وکم خوابه این در تحصیلش خیلی اثر گذاشت امسال میخواد کنکور امتحان بده

  • avaye_aramesh می‌گه:

   با سلام خدمت شما مادر بزرگوار و ممنون از توضیحات کاملتان.با توجه به اینکه پزشک معالج از نوار مغزی راضی نیست و مهمترین مسئله در این بیماری سلامت نوار مغز است و با توجه به اینکه نشانگان ظاهری بیماری وجود ندارد لذا نگران نباشید مطمئناً پزشک مربوطه با اشراف کامل بر همه موارد صلاح دانسته که همچنان داروها ادامه یابد تا در ویزیتهای بعدی تغییر وضعیت نوار مغز دختر شما را بررسی نماید.و در مورد نگرانی شما در خصوص مصرف دائم دارو باید گفت شرایط شما را به عنوان یک مادر درک می کنیم اما مسئله این است که مصرف دارو به بهبود وضعیت بیماری کمک می کند پس عجله ای در قطع مصرف آن نداشته باشید و بگذارید روند طبیعی درمان با نطر پزشک طی شود.بی اشتهایی و کسالت در حد بسیار ضعیفی می تواند نتیجه تاثیر داروها باشد اما چند نکته که می تواند به فرزند شما کمک کند عنوان می کنیم:مصرف به اندازه آب در طول روز.مصرف بادمجان در وعده های غذایی.استفاده از دمنوشهای دارچین و بهار نارنج.استراحت و خواب کافی در تایم شب.و کاهش استرسهای محیطی در خصوص کنکور.

 5. محسن می‌گه:

  با سلام همسر من از قبل از ازدواج دچار بیماری صرع بوده است و ۲ ۳ باری حملات تشنج را تجربه کرده است و به دلیل لرزش ناگهانی دست روزانه دو عدد دپاکین ۵۰۰ یکی صبح و یکی شب (البته به صورت نامنظم)مصرف میکرد و دچار مشکلی هم نمیشد تا اینکه پس از گذشت ۱ سال و ۸ ماه و سپری شدن دوران نامزدی و عقد،به دلیل مراسم عروسد به این بی نظمی دارو استرس شدید و رژیم هم اضافه شد و ۴۸ ساعت پس از مراسم عروسی دچار ۲ تشنج شد که پس از مراجعه به دکتر ایشان اظهار داشت که اگر قرصها را مرتب مصرف کند خوب میشود ولی متاسفانه پس از یک ماه و نیم دوباره یک حمله تشنج داشت که اینبار دکتر یک کلونازپام را به ۲ دپاکین ۵۰۰ اضافه کرد و پس از گذشه یک هفته همسرم در یک روز ۵ حمله تشنج به همراه استفراغ شدید داشت که در بیمارستان بستری گردید و پس از مرخصی از بیمارستان دکتر به ۲دپاکین ۵۰۰ ۲ لوبل ۲۵۰ یکی صبح یکی شب هم اضافه کرد و اعلام داشت که احتمالا حملات اخیر به دلیل حساسیت به کلونازپام بوده
  سپس با پرس و جو دکتر بهتری را یافته و به ایشان مراجعه کردم که ایشان به جای لوبل به دو دپاکین سابق دو تگرتول یکی صبح یکی شب را اضافه نمود و پس از یک هفته صورت همسرم داغ و پر از دانه شد که با تماس با دکت اعلام کرد که بلافاصله تگرتول قطع و دپاکین ۵۰۰ سه وعده یکی صبح یکی ظهر و یکی شب مصرف شود و گفت که همسر من به غیر از دپاکین به تمام داروها حساسیتدارد و پس از تغییر داروی اخر نیز یک تشنج داشت که دکتر گفت به دلیل قطع ناگهانی و ناگزیر تگرتول بوده است
  از این موضوع دو هفته ای گذشت که برای راحت شدن خیال خودم به دکتری در مشهد مراجعه کردیم که پس از ملاحضه نوارها و ام ار آی و سیر درمان اعلام کرد که به دلیل عوارض زیاد دپاکین بهتر است ظرف سه هفته یکی از دپاکین ها را با یک لوبل جایگزین کرده و به یک دپاکین ۵۰۰ و لوبل ۲۵۰ صبح و یک دپاکین ۵۰۰ و لوبل ۲۵۰ شب برسیم
  حال با حساسیت هایی که همسرم به داروهای قبلی نشان داد میترسم که این تغییر را اعمال کنم لطفا راهنماییم کنید
  آیا لوبل هم مثل تگرتول و کلونازپام حساسیت زاست؟
  چند سال طول میکشد که این بیماری ریشه کن شود؟
  آیا در این مدت ما میتوانیم بچه دار شویم؟
  ضمنا شروع تمام دفعات تشنج همسر اینجانب قبل یا بعد از خواب بوده است یعنی در طول زمان بیداری شروع تشنج نداشته مثلا اگر ۴ بار در یک روز تشنج کرده اولین آن زمانی بوده که تازه به رختخواب رفته و مهیای خوابیدن شده است
  با تشکر

  • avaye_aramesh می‌گه:

   همراه گرامی از توضیحات شما که سعی نمودید به طور کامل و دقیق باشد ممنون هستیم.به چند نکته اشاره می کنیم که بهتر است مورد نظر قرار دهید.
   ۱- بهتر است پزشک همسرتان دائماً تغییر نیابد و با هر تشنج سراغ پزشک دیگری نروید و به این طریق استرس خود و ایشان را افزایش ندهید.زیرا هر پزشک ممکن است طبق تجربیات داروی خاصی را تجویز نماید .
   ۲- اگر از قسمت داروها و عوارض بازدید نمایید.عوارض هر دارو ذکر شده . با آنها آشنا می شوید.
   ۳- این نکته مهم است که بدانید هر نوع استرس و فشار عصبی و بی خوابی می تواند دلیل زمینه ساز تشنج باشد.
   ۴- مسئله بسیار اساسی این است که اساساًتشنج یا صبح خیلی زود بلافاصله بعداز بیدار شدن ویا زمانی که شخص بیش از حد خسته است و نیاز به خواب دارد اتفاق می افتد پس کمک مؤثر شما می تواند این باشد که در به موقع خوابیدن ایشان زمینه را فراهم کنید زمان مهمانی ها را کاهش دهید تا حداکثر تا ساعت ۱۲ شب ایشان بخوابند.صبح خیلی زود بیدار نشوند و حداقل ۸ ساعت خواب کامل را داشته باشند و صبح حا بدون سروصدا و استرس و با آرامش بیدار شوند.
   ۵- در خصوص بچه دار شدن نیز در صورتیکه حداقل یک سال ایشان تشنجاتشان کنترل شود می توانند بچه دار شوند و نگران این موضوع نباشید که نمی توانید بچه دار شوید اما بهترین کار این است که شرایط مثبت و مناسب جهت آرامش ایشان فراهم باشد و سپس برای بچه دار شدن برنامه ریزی نمایید.
   ۶-در صورت حضور در استان گیلان پیشنهاد می شود به مؤسسه مراجعه نمایید تا نکات اجتماعی و مشاوره ای در خصوص این بیماری دریافت نمایید.

   . در پایان برای شما و همسرتان آرزوی سلامتی و تندرستی داریم.

 6. رامتین می‌گه:

  جوانی ۱۹ ساله هستم که مدت یک سال است دچار حملات صرع شده ام. در مردادماه گذشته در بیمارستان لاله زیر دستگاه مانیتورینگ رفته ام اما هیچ نتیجه ای حاصل نشده است تا اینکه پزشکم برایم دیپاکین دا قطع کرد و در حال حاضر هر ۸ ساعت ۲ عدد لوبل ۵۰۰ بعلاوه هر ۱۲ ساعت نصف کلونازپام ۱ مصرف می کنم که عوارضی از قبیل ناتوانی در راه رفتن و ضعف بینایی و زود خسته شدن برایم پیش آمده است و در حال حاضر هم بین ۱۵ تا ۲۰ روز یک بار دچار حمله صرع می شوم.
  لازم به ذکر است بیماری صرع من را صرع میوکلونیک مقاوم به درمان تشخیص داده اند.
  لطفا در این مورد راهنمایی فرمایید. با سپاس

  • avaye_aramesh می‌گه:

   همراه گرامی صرع میوکلونیک جوانان یک بیماری است که با حمله های مکرر (صرع) مشخص می‌شود. این بیماری در کودکی یا نوجوانی و معمولاً بین سنین ۸ تا ۲۰ سالگی شروع می‌شود و تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند. شایع‌ترین نوع حمله در افراد مبتلا به این بیماری، تشنج میوکلونیک است که باعث ایجاد پرش‌های عضلانی سریع و کنترل نشده می‌شود. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند ممکن است دچار حمله های تونیک – کلونیک ژنرالیزه (سیژرهای گراندمال) هم بشوند، که باعث ایجاد سفتی عضلانی، تشنج‌، و از دست دادن هوشیاری می‌شود. گاهی اوقات افراد مبتلا دچار سیژر ابسانس (absence seizure) می‌شوند که باعث از دست دادن هوشیاری برای یک مدت کوتاه می‌شود و به صورت یک خلسه‌ی خیره شدگی تظاهر می‌کند. به طور معمول فرد مبتلا به صرع میوکلونیک جوانان در دوران بلوغ دچار سیژر مشخصه‌ی میوکلونیک می‌شود و سپس چند سال بعد دچار سیژرهای تونیک – کلونیک ژنرالیزه می‌شود. گر چه سیژرها ممکن است هر زمانی اتفاق بیفتند، عموماً صبح‌ها مدت کوتاهی بعد از بیدار شدن از خواب بروز می‌کنند.و در مورد شما طبق اظهار خودتان صرع شما مقاوم به درمان است یعنی دارو درمان قطعی نمی باشد.

 7. الهام می‌گه:

  از۳سالگی دچار صرع هستم.انواع داروها طول این مدت مصرف کرده ام.سال۹۰ ازدواج کردم مدتی حملات قطع شد.تاآبان ۹۱که زایمان کردم.کادر بیمارستان با تاکید من برای خوردن دارو ممانعت کردند پاسخ دادن که دکترگفته تزریق آمپول ضد تشنج کافیسث.بعد مرخصی ۴بار حملات داشتم.شدید کسی مسئولیت تقبل نکرد.راستی من ۴عددتگرتول.روزی۳بار.لاموترن روزی۳بار.استازولامید روزی ۲بار نصف.و لوتیر استام۵۰۰روزی۳بار مصرف میکنم.حدودا ۸تا۹ماه شاید کمی بیشتراست.دکتر لوبل یا لوتیر استام بداروها بعد حملات شدیددیگر پیش آمده جدیدی اضافه کرد.اما سوال من؟؟؟؟؟در بروشور داروی لوبل یا لوتیر استام ذکر شده در دوران بارداری و شیر دهی ممنوع است.بینهایت ذهنم را مشغول کرده عوارض آن چیست؟هر چه میگویم دکتر به قطع.یا جایگزین با داروی دیگری صلاح ندانسته اقدام نمی کند.ترا به خدا شما بی پرده بگویید عوارض آن در کودکان شیر خوار چیست؟دیوانه شددم.مرابفریاد رسید/

  • avaye_aramesh می‌گه:

   دوست عزیز ابتدا باید خدارا شاکر باشیم که شما دوران بارداری خوبی را پشت سر گذاشتید و فرزند دلبندتان در صحت و سلامت چشم به دنیا گشود.اما در مورد نگرانی شما باید بگوییم که داروی لوبل (لوتیراستام)از داروهای جدید و مورد تایید وزارت بهداشت و داروی آمریکاست که در سالهای اخیر بسیار مؤثر و مفید وافع شده بخصوص در مورد افراد بالای ۱۶ سال و از دسته داروهای آهسته رهش می باشد که کمترین عوارض را دارد و جای نگرانی نیست .اگرچه درمورد همه داروها در بروشور ذکر شده در دوران بارداری و شیردهی ممنوع و یا با نظر پزشک مصرف شود.لذا شما مادر عزیز نیز با توجه به شرایتتان نیاز به مصرف این دارو دارید که مطمئنا فواید آن برای شما و فرزندتان بیش از عوارض مصرف این داروست و هیچ مشکل خاصی برای فرزندتان ایجاد نمی کند..پس نگران نباشید و استرس به خود راه ندهید.باارزوی سلامتی برای شما و همه مادران
   آ

 8. شبنم م می‌گه:

  سلام من داروی والپروات سدیم مصرف می کنم و خداروشکر ج داده بود و من تا ۷ سال دچار حمله صرع نشدم ولی بخاطر اضافه وزن ناشی از دارو از دارزهای لاغری استفاده کردم که دچار حمله ی خفیف شدم البته من قبلا اورلپت استفاده میکرئم الان دپاکین ۵۰۰ نصف صبح و نصف شب میخواستم بدونم ایا جز ورزش راهی برای لاغر شدن هست
  فک کنم نوع صرعم کلونیک یا کمپلکسه و۲۷ سالمه
  ممنون میشم راهنماییم کنیدو اینکه ممکنه دوباره حمله های صرعم به درازا بمشه؟

  • avaye_aramesh می‌گه:

   دوست عزیز همانطور که ذکر کردید شما از دارو برای کاهش وزن استفاده کردید که روش اشتباهی چه برای شما و چه برای سایرین است.بهترین روش برای کاهش وزن ورزش و رعایت رژیم غذایی صحیح است که در جذب و تاثیر داروها در بدن شما اختلال ایجاد نکند لذا پیشنهاد می کنیم با مشورت پزشک متخصص خود از یک مشاور تغذیه کمک بگیرید تا از وعده های غذایی مناسب در برنامه غذاییتان بگنجاند که برای شما مشکل ساز نشود.

 9. مسعود می‌گه:

  با عرض سلام
  همسر بنده قبل از ازدواج با فشارهای درسی که به خود برای کنکور وارد میکرده یکبار دچار تشنج می شود و پس از مراجعه به پزشک؛ ایشون برای برای همسر بنده لوبل لیتراسم ۵۰۰ میل را تجویز می کند که هر شب نصف یک قرص را می خورد.
  همسرم یک مرتبه حدود چند روزی این قرص را نخورد و مجدد در خواب دچار تشنج شد.
  لذا بنده با توجه به نظرات دوستان در بالا متوجه شدم تمام کسانی که این قرص برایشان تجویز شده سابقه تشنج بالا و حتی از کودکی داشته اند؛ حال بنده می خواهم بدونم که آیا با یکبار تشنج امکان تجویز چنین قرصی تا آخر عمر منطقی و صحیح است؟ یا اینکه همسر بنده بیماری صرع دارد که پزشک چنین قرصی را برای او تجویز کرده؟ و اینکه این قرص باید تا آخر عمر خورده بشه و امکان بهبود وجود ندارد؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • avaye_aramesh می‌گه:

   همراه عزیز و گرامی با توجه به شرایط پیش امده شما می بایست اطلاعات کامل و دقیقی از پزشک معالج همسرتان و تشخیص وی و حتی در صورت تشخیص صرع نوع آن را جویا می شدید.با توجه به اینکه ما نوار مغزی از ایشان در اختیار نداریم و شرح حال کاملی نداریم نمی توانیم با اطمینان بگوییم همسر شما مبتلا به صرع است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.