دکتر علی اکبر اسدی پویا دانشیار گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان نخستین و تنها ایرانی عضو انجمن جهانی صرع انتخاب شد. دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز درخصوص این عضویت به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: با توجه به فعالیت های قابل توجهی که مرکز صرع دانشگاه علوم پزشکی شیراز دارد در سطح [...]

از شیره گیاه موز در بعضی از نواحی برای رفع ناراحتی های صرع استفاده می شود. گیاه چغندر پخته همراه با خردل جهت صرع مفید است. تخم لک لک برای صرع مفید است. از شاهبیزک در درمان صرع استفاده می شود. دم کرده بومادران اثر مثبتی دارد. خوردن کرفس حمله صرع را تحریک می کند. [...]

اتوماتیسم به رفتاروحرکات غیرارادی گفته می شود که ممکن است در بیمار مبتلا به صرع مشاهده شود چنانچه پزشک از بیمار مبتلا و اطرافیان او در مورد اتوماتیسم سؤال و تجسس نکند احتمال دارد آن را تشخیص ندهد. زیرا ممکن است رفتار و اعمال اتوماتیسم به نظر اطرافیان بیمار که در آن لحظه اورا می [...]

در برخی از افراد مبتلا به صرع ،مصرف سیگار علت تشنج شناخته شده است.نیکوتین موجود در سیگار گرمایش سلولهای عصبی را در مغز افزایش می دهد و رسپتورها را برای تحریک با انتقال دهنده های عصبی استیل کولین متاثر می کند. عوارض ناشی از سیگار در افراد مبتلا به صرع: اگرچه همه افراد مبتلا به [...]

*فقط کمبود ویتامینی که موجب تشنج می شود و یا تشنج ها را بدتر می کند کمبود ویتامین B6 است.این کمبود اساساً در نوزادان و اطفال اتفاق می افتد و باعث تشنجاتی می شود که به سختی کنترل می شوند. *در تحقیقات نشان داده شده ویتامین E تشنج ها را کاهش می دهد.قرص ضد بارداری [...]

تب،تشنج،اطفال

مغز اطفال تا پنج سالگی به گرما و افزایش درجه حرارت بدن حساس میباشد و اگر کودکان در اثر عفونتهایی چون سرماخوردگی تب کنند ، آنها میتوانند دچار تشنج گردند و معمولا این عارضه بعد از پنج سالگی بر طرف میشود . بهترین راه برای جلوگیری از این عارضه ، پیشگیری از عفونتهای ویروسی دستگاه تنفسی ، عفونت حاد گوش و عفونتهای دیگر میباشد و در صورت بروز تب سریعا حرارت بدن آنها را باید به حالت طبیعی برگرداند .

صرع در اثر تخلیه الکتریکی نامتعارف و متناوب نورونهای مغز حاصل میشود و علت صرع میتواند وجود یک اختلال ساختمانی در مغز چنان تومور یا اختلال عروقی باشد و یا علت خاصی مشخص نگردد . برای جلوگیری از تشنج باید فرد خواب کامل و تغذیه سالم داشته باشد و از چاقی و استرس جلوگیری کند و بیماری را با دارو باید تحت کنترل داشته باشد .

مواردی مهم در ارتباط با حملات تشنجی در زمان تب و حملات تشنجی بدون تب (صرع) :

* اگر فرزندتان تشنج کند و یا تب وی بالای ۳۹ درجه باشد ، خونسردی خود را باید حفظ نمایند در صورتی که تشنج طفل بیش از چند دقیقه به طول انجامید باید فرزندتان را به مراکز درمانی منتقل کنید .

* در تشنج بدلیل عدم اختلال در تنفس ، نیازی به تنفس مصنوعی وجود ندارد . اگر تنفس کودک پس از تشنج ، آغاز نشده باشد ، تنفس مصنوعی لازم است .

* در صورت بروز تشنج ، سعی در گرفتن زبان کودک نکنید چرا که در صرع زبان به داخل حلق برنمی گردد .

* برای پیشگیری از آسیب به ارگانهای داخلی ، فرزندتان را محکم نگه ندارید . و از درآغوش گرفتن کودک خودداری نمائید .

* زمانی که طفل به دلیل سرماخوردگی یا هر عفونت دیگری دچار تب شدید شود با بکارگیری داروی ضد تب ( استامینوفن ) و پا شویه با آب ولرم تب طفل را کاهش دهید . میتوانید به کمک یک اسفنج مرطوب وی را خنک نگه دارید .

* اگر احتمال مننژیت وجود داشت باشد ، تست مایع نخاع طفل جهت تشخیص بیماری لازم است . همچنین جهت تشخیص ، نمونه گیری از حلق، آزمایش خون و ادرار ضرورت دارد . یک نوار مغزی الکتروآنسفالوگرافی میتواند در تشخیص نوع صرع کمک کند.

* اگر فرزندتان سابقه تشنج داشته باشد ، پزشکتان داروی ضد تشنج تجویز خواهد کرد که میتواند طولانی مدت باشد تا از تکرار تشنج پیشگیری شود .

* اگر کودک سابقه صرع دارد (حملات تشنجی بدون تب) ، مصرف داروی ضد تشنج ضروری است .

* مراقبت از کودک بدون محدود کردن فعالیت فیزیکی لازم میباشد .

* در صورتی که فرزندتان دچار حمله تشنج شد محلی که کودک قرار دارد خلوت کنید . برای اینکه فرزندتان بهتر نفس بکشد ، دگمه یا زیب لباس را باز کنید زیور آلات ، شال گردن ، کروات و دیگر موارد مشابه را از گردن او باز کنید . کودک را از نقاط خطرناک دور نگه دارید . اجسام سخت ، داغ و تیز را از محیط دور سازید .

* در صورت تشنج در اثر تب ، از بزور قرار دادن هر جسم سفت در دهان کودک به دلیل ترس از خفگی و قفل شدن فک کودک خودداری کنید . چرا که امکان خفگی در هنگام تب و تشنج در کودکان وجود ندارد.

* در صورت بروز تشنج اگر دهان کودک باز باشد باید جسم سختی را بین دندانهای کودک قرار داد تا زبانش را گاز نگیرد در ضمن اینکار باید توجه داشته باشید که زبان کودک به عقب نیفتد و راههای هوایی را مسدود نشود .

* هرگز جسمی را با فشار نباید بین دندانهایش قرار داد و اگر دهان فرزندتان بسته بود سعی در باز کردن دهان وی نکنید . معمولا تشنجات پس از یک دقیقه قطع میگردند .

* در صورت تشنج ، کودک را از خطرات ناشی از سقوط حفظ کنید . برای پیشگیری از آسیب به سر و ضربه مغزی ، زیر سر کودک جسمی مثل بالشت قرار دهید و به آرامی شانه ها و سر او را بگیرید تا میزان حرکت وی کم گردد .

* پس از تشنج ، فرزندتان را به پهلو بخوابانید و از عدم انسداد راه هوایی مطمئن شوید و از نفس کشیدن عادی کودک اطمینان حاصل نمائید .

* در زمان بروز تشنج آب یا خوراک را وارد دهان فرزندتان نکنید .

* بعد از رفع حمله فرزندتان استراحت کند و مایعات شیرین به او بدهید . کودک ممکن است پس از تشنج گیج و مضطرب و یا حالت تهاجمی داشته باشد لذا به فرزندتان آرامش و اطمینان دهید . این حالت ممکن است سی تا ۴۵ دقیقه به درازا کشد بنابرین در طول این مدت در کنار فرزندتان باشید .

* حتی در صورت بروز تشنج ، درجه حرارت بدن فرزندتان را کاهش دهید تا از تشنج مجدد پیشگیری شود .

* در حالت عادی داروها در دسترس باشند . از قرار دادن کودک در اماکن شلوغ و بدون تهویه اجتناب کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.